Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr. 1 im. Janusza Korczaka

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr. 1 im. Janusza Korczaka

625023360

Sekretariat

Polub nas

/SOSW1KALISZ

Zajęcia rehabilitacji ruchowej

Podstawowym elementem rehabilitacji ruchowej w ośrodku jest kinezyterapia. Jest to najbardziej popularny rodzaj rehabilitacji. Polega na ćwiczeniu konkretnej grupy mięśni. Bardzo ważne jest czynne wykonywanie ćwiczeń, w którym uczeń sam realizuje zadanie ruchowe. Rehabilitant kontroluje wykonywane ruchy, podpowiada jak ćwiczyć i dostosowuje ćwiczenia do danej grupy mięśni i do danego stawu. Choć ćwiczenia nie są trudne, często sprawiają problem podopiecznym i mogą być nieprzyjemne. Jednak ogromna skuteczność tej metody rehabilitacji sprawia, że stanowi ona podstawę skutecznej terapii.

Zajęcia prowadzone są indywidualnie bądź w dwuosobowej grupie, co pozwala terapeucie skupić się na określonej dysfunkcji. Dzięki takiej formie kontakt terapeuty z ćwiczącym jest odpowiedni zarówno w formie werbalnej jak i wizualnej.

Uczestnicy zajęć mają do dyspozycji sprzęt w postaci maszyn (na przykład: rowery stacjonarne, bieżnia), sprzęt wspomagający rehabilitację (na przykład: piłki gimnastyczne, poduszka rehabilitacyjna jeżyk, platforma równoważna, kule łokciowe, balkonik, lampa Bioptron i inne) oraz fotel do masażu.

Postępy w rehabilitacji:

  • utrzymanie lub poprawa zakresu ruchu w stawach,
  • poprawienie lub utrzymanie sprawności fizycznej odpowiedniej do możliwości,
  • utrzymanie prawidłowej postawy ciała / korekta nieprawidłowej,
  • wzrost poczucia własnej wartości,
  • lepsze samopoczucie.